Kuriozum z publicznym wsparciem. Berlin nagrodził Polskę za… tzw. queerowe kino

Uznawana za najważniejszą i najstarszą na świecie spośród nagród dla filmów queer trafiła do Polki. Teddy Awards w kategorii Najlepszego Queerowego Filmu Krótkometrażowego na festiwalu Berlinale otrzymała Zuza Banasińska za film „Grandmamauntsistercat”. Jury doceniło „figlarną zabawę z motywami queerowymi” pochodzącymi z „materiałów archiwalnych komunistycznej Polski”.

Film jest efektem współpracy między Szkołą Filmową w Łodzi a (należącą do województwa łódzkiego!) Wytwórnią Filmów Oświatowych. Fabuła została opisana w następujący sposób: „film opowiada historię matriarchalnej rodziny widzianą oczami dziecka zmagającego się z reprodukcją systemów ideologicznych i ich przedstawień. (…) Materiały archiwalne zostają przekształcone w źródło fikcyjnych wspomnień”.

W uzasadnieniu berlińskiego jury mogliśmy przeczytać, że doceniło ono produkcję Banasińskiej za „figlarną zabawę z motywami feministycznymi i queerowymi w szowinistycznych materiałach archiwalnych komunistycznej Polski oraz za śledztwo w sprawie powielania binarnych norm w nich zawartych”. Odbierając nagrodę, autorka filmu Zuza Banasińska podkreśliła, że „film jest spojrzeniem na instytucjonalną przemoc oraz podział na to, kto ma prawo mówić i decydować o drugiej osobie, a kto ma pozostać bierny”. Polski Instytut Sztuki Filmowej, publikując informacje o nagrodzie, nie określił płci Banasińskiej. Zgodnie z przytoczoną wyżej nowomową czytamy o niej: osoba twórcza, osoba reżyserska.

Film ruszy niebawem w europejskie tournée. Światowa premiera filmu odbyła się w styczniu podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Rotterdamie. Teddy Awards dla filmów queer przyznawane są na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie od 38 lat.

CZYTAJ TAKŻE: Wesprzyj nasz nowy projekt. Zapraszamy na kanał Afirmacja Extra

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji