40 lat temu młodzi stanęli w obronie krzyża. Weź udział w rocznicowych obchodach

Już za kilka dni, 9 marca, odbędą się uroczyste obchody 40. rocznicy uczniowskiego strajku w obronie krzyży w szkole w Miętnem. Zachęcamy wszystkich naszych czytelników, aby włączyli się w to wydarzenie, połączone z XIV Wielkopostnym Wieczorem Młodych.

CZYTAJ TAKŻE: Wesprzyj nasz nowy projekt. Zapraszamy na kanał Afirmacja Extra

Rozpoczęcie obchodów przewidziane zostało na sobotę, 9 marca, na godz. 19.00. Uroczystości odbędą się w Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miętnem przy ul. Głównej 110. O godz. 19.30 poprowadzona będzie konferencja, o godz. 21.30 rozpocznie się droga krzyżowa, a godzinę później sprawowana będzie uroczysta Eucharystia.

Organizatorem wydarzenia jest Katolickie Stowarzyszenie Młodych w Miętnem. “Pragniemy poruszyć serca młodych ludzi i pokazać im, jak ważną rolę pełnią w dzisiejszym Kościele” – piszą na stronie inicjatorzy Wielkopostnych Wieczorów Młodych.

***

Jesienią 1980 r. uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Miętnem k. Garwolina zawiesili krzyże we wszystkich klasach swojej placówki. W okresie stanu wojennego zostały one jednak zdjęte. Dyrektor szkoły oznajmił uczniom, że krzyże powieszono w okresie działania „Solidarności”, kiedy wymuszano na władzy różne decyzje. Zostały więc one zdjęte w imię porządku prawnego i świeckiego charakteru szkoły. 5 marca 1984 r. w szkole nie było już ani jednego krzyża. Uczniowie w proteście zebrali się wówczas na 20-minutową demonstrację. Byli jednak tak zdeterminowani, że 7 marca 1984 r. proklamowali szkolny strajk okupacyjny. Wzięło w nim udział ok. 400 z nich. Do spacyfikowania strajku wysłane zostały oddziały ZOMO, a uczestniczący w nim uczniowie poddawani byli później represjom. Za strajkującymi wstawił się m.in. zamordowany pół roku później ks. Jerzy Popiełuszko.

Mieliśmy świadomość, że sprawa jest bardzo ważna i poważna – zarówno wspólnotowo, jak i osobiście. Każdy musiał sobie zadać to pytanie: kim jest dla mnie ukrzyżowany Jezus? I jeśli wiara w Boga jest dla mnie wartością zasadniczą, to będę starać się być wiernym Bogu i krzyżowi. Było takie odczucie, że zdjęcie krzyży to kolejne ograniczenie wolności obywatelskich. Mówiło się również, że nie wszystko zależy od gen. Jaruzelskiego i my tu w naszej szkole mamy prawo tak zrobić, jak większość uczniów postanowi* – wspominała w ubiegłym roku Bogusława Gora, wówczas nauczycielka języka polskiego i uczestniczka strajku w Miętnem.

*Powyższy fragment pochodzi z reportażu Jarosława Wróblewskiego, który przeczytać można na stronie Aleteia.pl.

CZYTAJ TAKŻE: Zapraszamy na Narodowy Marsz Życia 2024!

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji