Projekty aborcyjne w Sejmie. Dziś Polacy wypowiedzą się w tej sprawie

Dzisiaj w Sejmie ma miejsce wysłuchanie publiczne w związku z proponowanymi przez Koalicję Obywatelską, Lewicę i Trzecią Drogę projektami ustaw aborcyjnych. Wszystkie cztery projekty uchylają prawną ochronę życia dzieci nienarodzonych.

W wydarzeniu wezmą udział przedstawiciele ponad 30 organizacji. Łącznie 307 osób. Wysłuchanie publiczne rozpoczęło się o godzinie 10 w Sali Kolumnowej i może potrwać nawet kilkanaście godzin.

Wysłuchanie publiczne. Polacy wypowiedzą się w sprawie aborcji

Swój udział zapowiedziały zarówno organizacje broniące życia dzieci nienarodzonych, jak i te, które lobbują na rzecz aborcji.

W Sejmie trwa wysłuchanie publiczne o projektach ustaw rozszerzających możliwości zabijania dzieci przed urodzeniem. Dobrze wybrzmiewają głosy ludzi, którzy nie godzą się na to okrucieństwo! – napisała Magda Korzekwa-Kaliszuk na swoim profilu na portalu X.com.

Spośród organizacji, które podejmują walkę o prawną ochronę życia w Polsce oraz propagowanie szeroko rozumianej tematyki pro-life pojawiły się dzisiaj w Sejmie m.in. Ordo Iuris, Fundacja Pro-Elio, czy Koalicja dla Życia i Rodziny.

Na wysłuchaniu publicznym w sprawie projektów aborcyjnych jest również obecna poseł Karina Bosak, która przed dwoma miesiącami zdobyła uznanie w przestrzeni internetowej swoim pamiętnym przemówieniem z mównicy sejmowej nt. aborcji.

Co zawierają projekty ustaw?

Przypomnijmy czego dotyczą omawiane projekty ustaw. Dwa z nich w listopadzie zeszłego roku złożyła Lewica. Pierwszy projekt tego ugrupowania częściowo depenalizuje pomoc w aborcji oraz sam proceder. Drugi umożliwia zabijanie dzieci nienarodzonych do 12. tygodnia ich życia w łonie matki.

W styczniu 2024 roku swój projekt ustawy złożyła również Koalicja Obywatelska. W tej propozycji znalazła się możliwość aborcji do 12 tygodnia ciąży oraz powyżej tego okresu, jeżeli kobieta uzyska stosowną diagnozę lekarza o “nieodwracalnych wadach dziecka albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej jego życiu”. Ponadto w myśl tego projektu aborcja byłaby możliwa po 12 tygodniu ciąży jeśli “zachodzi podejrzenie, że ciąża pochodzi z czynu zabronionego”. Propozycja KO dopuszcza dokonywanie aborcji w placówce medycznej, a także poza nią.

Ostatnim projektem z tego “pakietu” ustaw jest propozycja Trzeciej Drogi. Koalicja Polski 2050 i PSL złożyła pod koniec lutego projekt ustawy, który wg autorów, unieważniłby wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Politycy tego ugrupowania – pytani o swoje rozwiązanie – mówią o “powrocie do kompromisu aborcyjnego”.

Obecnie nad projektami aborcyjnymi, których dotyczy dzisiejsze wysłuchanie publiczne, pracuje Komisja Nadzwyczajna. Pod koniec maja odbędą się pierwsze prace komisji nad tymi propozycjami partii tworzących obecną koalicję rządzącą.

źródło: X.com / rp.pl

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji