Chuck Norris – mistrz profilaktyki

Wykorzystuje sławę by pomagać dzieciom i żołnierzom

Chuck Norris jest w Polsce znany z filmów akcji, gdzie prezentował swoje niezwykłe sportowe umiejętności, jako wielokrotny mistrz świata w karate oraz …z kawałów na temat tego, jak potrafi wybrnąć z każdej opresji. Wiadomo, Chuck Norris jest bowiem niezniszczalny. Być może jednak to  jego legenda pozostanie rzeczywiście długowieczna i to z zupełnie innego powodu niż karate. Postanowił bowiem wykorzystać swoją sławę i majątek, aby pomagać amerykańskim dzieciom i nastolatkom, aby nie zeszły na złą drogę, dzięki założonej przez siebie organizacji Kickstart, gdzie osobowość kształtuje przez trening karate. Program działający od 1992 roku pozostawił wpływ na 110 000 dzieciaków. Chuck Norris zachęca także do czytania Biblii oraz odwiedza hospitalizowanych i aktywnych żołnierzy.

Niedawno, w 2020 roku, świętował swoje 80 – te urodziny. Tak, to już mocno dojrzały pan. Jego osobiste życie od dzieciństwa go nie rozpieszczało. Ze sztukami walki zapoznał się służąc w amerykańskiej armii jako pilot. Zasłynął z roli przeciwnika Bruce’a Lee w „Drodze smoka”. Niskobudżetowe produkcje nieco nadwątliły jego wizerunek sceniczny, choć nawet tu podziwiano jego bezbłędne wykonanie scen sztuk walki.  Jego sława z pewnością przyszła m.in. dzięki roli w serialu telewizyjnym „Strażnik Teksasu” oraz filmom: „Zaginiony w akcji” i „Delta Force”.

Chuck Norris pogromca narkotyków

Niewiele osób wie jednak, że Chuck Norris założył także organizację Kickstart walczącą z przemocą i handlem narkotykami w szkołach. Ze strony tej organizacji, w której działa wraz ze swoją żoną Geną Norris dowiadujemy się, że jej misją jest „Support Character Through Karate” czyli „Wspieranie charakteru przez karate”. Program nie tylko kształtuje dzieci i młodzież bezpośrednio uczęszczające na kursy tej sztuki walki, ale także wspiera szkoły i integruje społeczności lokalne, uczy wartości rodzinnych. Program nakierowany jest na wartości profilaktyczne, wzmacnia pozytywne zachowania i promuje bezpieczne środowiska. Program ma bowiem komponent budowania charakteru, oparty na bazie video, historii oraz grupowych dyskusji, gdzie prowadzi adeptów karate do szacunku, samodyscypliny, zdrowej pewności siebie, pracowitości, odporności psychicznej, lojalności i współczucia, odwagi, czy szczerości. Wzorów do modelowania charakteru dostarczają mistrzowie z czarnym pasem. Uczą także wiary w siebie, która ułatwia nieuleganie niewłaściwym wpływom grup młodzieżowych i kreowanie pozytywnych celów w przyszłości. Dodatkowe pomoce, jak plakaty, cytaty, afirmacje i miesięczny skoroszyt są wykorzystywane, aby pomóc zaszczepić te wartości uczniom. O tym, że założyciele pomyśleli o wszystkim świadczy sklep na stronie fundacji, w którym sprzedawane są akcesoria do uprawiania karate: koszulki, torby, ochraniacze, kaski, bidony, buty sparingowe. Zysk przeznaczany jest oczywiście na wspieranie programu. Organizacja Kickstart Kids współpracuje także z organizacjami profilaktycznymi Rachel’s Challenge oraz Rachel Scott, które zapobiegają przemocy oraz znęcaniu się i promują pozytywną kulturę w amerykańskich szkołach.

8300 uczniów w 60 szkołach co roku  –  program Kickstart Kids w działaniu

Program Kickstart Kids wystartował w 1992 roku w Huston w 8 szkołach dla 600 uczestników. Obecnie dosięga 8000 – 10000 tysięcy studentów każdego roku w Teksasie (w 2022 roku było to 8 300 uczniów z 60 szkół). W sumie pozostawił wpływ na 110 000 dzieciaków. „Uczniowie Kickstart Kids rozwijają siłę psychiczną i fizyczną, aby poradzić sobie z wyzwaniami, przed którymi staną w przyszłości. Gena i ja byliśmy świadkami z pierwszej ręki, jak wielu naszych młodych uczestników dorasta do dorosłości, stawia czoła wyzwaniom i pokonuje wszelkie przeszkody, które stanęły na ich drodze do osiągnięcia celów” – wyznaje Chuck Norris na stronie założonej przez siebie organizacji. „Powiedzieć, jak bardzo dumni jesteśmy z tych niesamowitych młodych ludzi, to za mało powiedziane!” – dodaje. 

Zrób zdjęcie z Chuckiem, a pomożesz dzieciom

Duch sportowej rywalizacji napędza cały program, który jest na tyle duży, że organizowane są mistrzostwa stanowe. Atutem programu jest także jego długofalowość w rozumieniu indywidualnym, co sprzyja identyfikacji. Są więc zmagania na poziomie początkującym, średniozaawansowanym, zaawansowanym, czarnego pasa juniorów i czarnego pasa dorosłych adeptów programu.

Kickstart Kids urządza nie tylko zawody czy kwalifikacje sportowe, maratony, ale Chuck Norris na specjalnych galach i muzycznych eventach zbiera fundusze na stypendia dla dzieci, które nie stać na uczestnictwo w projekcie. Możliwość zrobienia zdjęcia z Chuckiem i jego żoną, szampan podawany w białych rękawiczkach, stoliki VIP podzielone ze względu na cenę i liczbę dzieci, które wspierają bilety – to np. rzeczywistość na gali „Buty i czarne pasy” w Huston w maju 2023 roku.

Nagroda od gubernatora i nauczanie Biblii

Nic dziwnego, że w zamian za osiągnięcia para w 2022 roku została uhonorowana nagrodą gubernatora Teksasu o nazwie „Governor’s Volunteer Awards”. Doceniono fakt, że Chuck Norris „wykorzystał swoje umiejętności i sławę, aby pomóc młodzieży rozwinąć siłę psychiczną i fizyczną i aby poradzić sobie z wyzwaniami życia”. Oprócz ciągłego przywództwa w Kickstart Kids, działania społeczne Chucka Norrisa obejmują odwiedzanie hospitalizowanych i aktywnych żołnierzy, służenie jako rzecznik United Way oraz zasiadanie w zarządzie Rachel’s Challenge. Ponadto pani Norris zasiada w Radzie Doradczej Rady ds. Życia oraz w Radzie Referencyjnej w Chrześcijańskiej Komisji Filmu i Telewizji.  Jako członek Kościoła Chrześcijan Baptystów Chuck Norris zasiada także w zarządzie Narodowej Rady ds. Biblijnego Programu Nauczania w Szkołach Publicznych – organizacji promującej nauczanie Biblii w szkołach, jest autorem kilku książek, w których zachęca do czytania Biblii i nawrócenia do Chrystusa. 

„Gdy dorastałem, westerny były moimi ulubionymi filmami. Czułem, że warto przedstawić ich naczelne przesłanie: prawość, przyjaźń, lojalność – wartości stanowiące niepisany kodeks Zachodu. Podjąłem decyzję: zaryzykuję.” „Mężczyźni są jak stal. Kiedy tracą panowanie nad sobą, tracą swoją wartość.” „Kiedy zacząłem interesować się filmem, moim celem było przyjęcie pozytywnej postawy, faceta, który walczy ze niesprawiedliwością.” – te cytaty tłumaczą taką, a nie inną postawę Chucka Norrisa.

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji