Debata o demografii! Czy dla Polski jest jeszcze nadzieja?

Polska zmaga się z dramatyczną zapaścią demograficzną. Zaledwie 1,1 dziecka przypada na jedną kobietę, co jest jednym z najgorszych wskaźników na świecie.

Jeśli ten trend się utrzyma, grozi nam stopniowe wymieranie i utrata znaczenia na arenie międzynarodowej. Jednocześnie wzrośnie liczba emerytów wymagających wsparcia, podczas gdy liczba osób pracujących będzie malała. Debata o kryzysie demograficznym odbędzie się 19 czerwca w Warszawie. Nasz portal afirmacja.info objął wydarzenie swoim patronatem.

Dlaczego Polska ma tak fatalną demografię?

Dlaczego Polska ma tak fatalne wskaźniki demograficzne? Czy negatywny obraz rodziny i macierzyństwa w kulturze ma na to wpływ? Jakie czynniki materialne i społeczne odgrywają kluczową rolę w decyzjach Polaków dotyczących posiadania dzieci? Aby odpowiedzieć na te i wiele innych pytań, zapraszamy na wyjątkową debatę, która pomoże nam zrozumieć przyczyny niskiego przyrostu naturalnego w Polsce i wypracować skuteczne rozwiązania.

W debacie wezmą udział wybitni eksperci z różnych dziedzin. Bogna Białecka, Redaktor Naczelna Aleteia.pl, psycholog, prezes Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, a także żona i mama czwórki dzieci, opowie o wynikach badań nad decyzjami prokreacyjnymi młodych Polaków przeprowadzonych przez Copernicus Research Team we współpracy z FEZiP.

Mateusz Łakomy, ekspert ds. demografii i autor książki „Demografia jest przyszłością. Czy Polska ma szanse odwrócić negatywne trendy”, przybliży nam perspektywy demograficzne Polski i zaproponuje możliwe scenariusze na przyszłość.

Z kolei Adam Szabelak, redaktor czasopisma “Polityka Narodowa” oraz portalu Nowy Ład, dziennikarz i autor książki “Wczoraj i dziś Burów”, przyjrzy się wpływowi kultury na polskie wizje rodzicielstwa.

Podczas debaty omówimy, co działa u nas gorzej niż w innych krajach europejskich, oraz jakie bariery materialne i społeczne musimy pokonać, aby poprawić sytuację demograficzną. Zastanowimy się, jak dużą rolę odgrywa negatywny obraz rodziny i macierzyństwa w mediach i kulturze. Będziemy dyskutować, czy bardziej skuteczne jest zachęcanie większej liczby kobiet do posiadania jednego dziecka, czy też motywowanie rodzin mających już dwoje lub troje dzieci do posiadania kolejnych.

Nasza debata ma na celu znalezienie odpowiedzi na te trudne pytania i wypracowanie konkretnych działań, które mogą przyczynić się do poprawy sytuacji demograficznej w Polsce.

źródło: Aleteia.org

OGLĄDAJ TAKŻE:

CZYTAJ TAKŻE: