Rusza Letnia Akademia Pro-Life 2024

Do 2 lipca potrwa w Krakowie Letnia Akademia Pro-Life, czyli warsztaty i konferencje popularnonaukowe dla lokalnych liderów pro-life, chcących pogłębiać swoją wiedzę bioetyczną oraz uczyć się argumentacji za życiem. W tym roku po raz pierwszy Akademia podzielona jest na dwa stopnie. W pierwszym uczestniczyć będą osoby, które po raz pierwszy zapisały się na warsztaty o ochronie życia, w drugim liderzy pro-life, którzy już uczestniczyli w jednej z poprzednich wydarzenia.

Życia trzeba bronić mądrze. Nie poprzestawać na emocjach, ale rozmawiać na argumenty. Te najlepiej sprawdzić w praktyce, dlatego Letnia Akademia Pro-Life ma charakter warsztatowy – mówi Marcin Nowak, koordynator Letniej Akademii Pro-Life organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.

Letnia Akademia Pro-Life 2024

Codziennie podczas Letniej Akademii Pro-Life odbywają się prelekcje, warsztaty i spotkania z ciekawymi gośćmi.

Podstawą Letniej Akademii Pro-Life są warsztaty. Pracujemy, korzystając z metod aktywizujących, które rozwijają kreatywność i umiejętność krytycznego myślenia, poszerzają naszą perspektywę i pogłębiają komunikację – opowiada Magdalena Guziak-Nowak, dyrektor ds. edukacji Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Lokalni liderzy pro-life uczą się aktywnie słuchać oraz rozmawiać z tymi, którzy mają inne poglądy – zawsze z szacunkiem do drugiego człowieka, aby budować pozytywny przekaz pro-life i zachwycić innych pięknem życia. Uczestniczą też w konferencji popularnonaukowej.

W tym roku uczestnicy będą rozmawiać z prowadzącymi warsztaty m.in. o budowaniu trwałych postaw „za życiem” poprzez pozytywną edukację oraz o in vitro i antykoncepcji hormonalnej. Zdobędą wiedzę na temat aborcji i tzw. antykoncepcji „awaryjnej” w kontekście zapowiadanych zmian prawnych. Przyjrzą się problemowi manipulacji medialnych i zweryfikują argumenty proaborcyjne.

Wśród zaproszonych gości, którzy spotkają się z uczestnikami, znajdują się profesjonaliści w swoich dziedzinach m.in.: dr n. med. Dorota Łucja Jarczewska – specjalista medycyny rodzinnej, autorka opracowań naukowych nt. antykoncepcji hormonalnej i płodowych linii komórkowych; dr Jolanta Próchniewicz – psycholog i teolog, prowadzi poradnictwo dla rodziców dzieci deklarujących skłonności homoseksualne; dr o. Krzysztof Niewiadomski OFMCap – opiekun duchowy Akademii, doktor teologii moralnej, od wielu lat zaangażowany w obronę życia człowieka; dr Piotr Guzdek – familiolog, specjalista ds. pomocy rodzicom po stracie dziecka, autor kompendium o pochówkach dzieci utraconych.

Doświadczenie poprzednich edycji pokazuje, że udział w Akademii może być świetną okazją do nawiązania znajomości z osobami o podobnych poglądach z całej Polski. Tak swoje doświadczenia związane z Letnią Akademią Pro-Life opisała Sandra Wcisło, uczestniczka edycji, która odbyła się w 2022 r.: „Mimo wielkiej fascynacji tematem obrony życia człowieka i ogromnej radości ze stawiania pierwszych kroków na tej drodze, miałam wiele wątpliwości. Tematyka pro-life nie była pozytywnie odbierana w moim otoczeniu – zarówno domowym, jak i szkolnym. Jestem studentką V roku medycyny. W tym środowisku niestety często mówi się o tzw. „prawach kobiet”, o „wolnym wyborze”, natomiast niewiele osób jest w pełni świadomych tego, że wybór kończy się tam, gdzie zaczyna się krzywda drugiego człowieka. Byłam z tym wszystkim sama, potrzebowałam wspólnoty. Zobaczyłam ogłoszenie o Letniej Akademii Pro-Life na Facebooku i od razu się zapisałam. Zastanawiałam się, jak tam będzie, nikogo nie znałam. Mimo to odważyłam się i wyruszyłam w drogę”.

O ubiegłorocznej Akademii w trakcie jej trwania tak mówiła Aleksandra Morozowicz: „Letnia Akademia Pro-Life jest idealną propozycją dla kogoś, kto chce pomagać innym, dowiedzieć się, jak konkretnie może pomagać i kto chce przekroczyć siebie w jakimś stopniu. Zdobywamy wiedzę, ale myślę również, że zasieją w nas tutaj takie ziarenka, z którymi nie będziemy chcieli zostać, ale które będziemy chcieli zanieść dalej. Będziemy czuli misję, że to, co tutaj dostaliśmy, musimy dać komuś innemu”.

Potrzebujemy spotkań, które dodają odwagi, jednoczą nasze środowisko i pomagają budować nowe kontakty i relacje. Potrzebujemy wiedzieć, jak możemy skutecznie działać tam, gdzie mieszkamy – w naszej miejscowości, środowisku pracy czy parafii – podkreśla Marcin Nowak, koordynator Akademii. 

Warsztaty są dofinansowane przez Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka, które jest organizatorem wydarzenia. Współorganizatorem Akademii jest Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców.

źródło: KAI

OGLĄDAJ TAKŻE:

CZYTAJ TAKŻE: