Prezydent podpisał ustawę o 800+. Co musimy zrobić, żeby otrzymać wyższe świadczenie?

Podczas specjalnego spotkania w Tarczynie, prezydent Andrzej Duda uroczyście podpisał ustawę o podwyższeniu świadczenia z 500+ na 800+. Oznacza to, że od 1 stycznia 2024 roku, na każde dziecko będzie można otrzymać 800 złotych wsparcia.

Prezydent Andrzej Duda po podpisaniu ustawy powiedział, że “Potrzebujemy bardzo rozwoju Rzeczypospolitej, potrzebujemy rozwoju społecznego, potrzebujemy rozwoju demograficznego. Największym oparciem dla rozwoju w przyszłości jest rodzina”.

Jego zdaniem środki przeznaczone na ten program są inwestycją. “To jest inwestycja. To są być może najlepiej zainwestowane w ogóle pieniądze. Trudno wyobrazić sobie lepszą inwestycję niż inwestycję w człowieka, w społeczeństwo, w rodzinę, w dzieci” – powiedział prezydent.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać 800+?

Zwiększenie przyznanych świadczeń obejmie tych, którzy na dzień 1 stycznia 2024 roku spełniają warunki do otrzymania świadczenia w ramach okresu świadczeniowego, trwającego od 1 czerwca 2023 roku do 31 maja 2024 roku.

– Dla rodziców i opiekunów oznacza to, że na ich konta będzie wpływać rocznie o 3600 zł więcej środków przeznaczonych na utrzymanie dziecka. Przy dwójce dzieci jest to 7200 zł, a trójce – 10 800 zł – tłumaczy prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Oznacza to więc, że ZUS, który zajmuje się wypłatą świadczenia sam zmieni jego wysokość. Nie trzeba zatem dodatkowych wniosków.

Aktualnie program Rodzina 500 plus obejmuje ponad 6,5 miliona dzieci, a całkowite wydatki na to wsparcie od momentu jego uruchomienia do zakończenia 2023 roku przekroczą około 255 miliardów złotych.

Czytaj także:

źródło: polskieradio24.pl