Skala terroryzmu ciągle jest ogromna. Czy polskie rodziny mogą spać spokojnie?

Od czasu zamachów na World Trade Center i Pentagon w 2001 r. liczba organizacji terrorystycznych na świecie wzrosła aż czterokrotnie, a liczbę samych dżihadystów szacuje się na ok. 200 tys. Na ile, zwłaszcza w obliczu szturmu migrantów na naszą wschodnią granicę, bezpieczna jest w tej sytuacji Polska? O tym w rozmowie na dzień przed Światowym Dniem Migranta opowiada nam dr Ewa Fronczak, ekspert ds. bezpieczeństwa międzynarodowego.

Międzynarodowy terroryzm karmi się chaosem, konfliktem politycznym czy biedą. Kraje upadające, tzw. falling states, to miejsca, gdzie łatwo znajduje on swoją pożywkę. Gdzie leżą główne ośrodki terroryzmu na świecie? (sprawdziliśmy to dla Was w Światowym Indeksie Terroryzmu) Jak zmieniły się metody działania terrorystów? Czy kwestie demograficzne są powiązane z terroryzmem? I wreszcie: co możemy zrobić, aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo?

Choć nie jesteś politykiem, Ty również ponosisz odpowiedzialność za kształtowanie kultury bezpieczeństwa: tego, co i jak oglądasz, skąd czerpiesz i jak przekazujesz informacje, jak bardzo cenisz polską tożsamość. Taka kultura bezpieczeństwa jest budowana przez lata już w naszych rodzinach.

O tym m.in. rozmawiam z dr Ewą Fronczak z Uniwersytetu Warszawskiego, która odwiedziła specjalistów na kilku kontynentach, aby zaczerpnąć od nich informacje z pierwszej ręki. Poniżej zamieszczamy fragmenty przygotowanego przez nią apelu ws. budowania kultury bezpieczeństwa. Zapraszam, Agnieszka Marianowicz-Szczygieł.

***

 BĄDŹ JAK DAWID I ROMER –

o kulturze bezpieczeństwa

„Czym jest kultura bezpieczeństwa? Jak my, Ty i ja, od dziś, tu i teraz możemy ją tworzyć? Dlaczego jest aż tak ważna? Kultura bezpieczeństwa danego kraju to rodzaj pewnej tkanki społecznej, na którą składają się nasze wartości, symbole, postawa wobec aktualnych wyzwań/zagrożeń, sposób myślenia o bezpieczeństwie, a co za tym idzie – indywidualne działania i współdziałania w czasie zagrożenia tego bezpieczeństwa, realizowane przez wszystkie podmioty [bezpieczeństwa] na różnorakie sposoby, wyuczone w toku szeroko rozumianej edukacji. Tymi podmiotami są rzecz jasna organy prawne, wojsko polskie, ale także Ty i ja. (…)

Jeśli jesteś rodzicem, to ty masz największy wpływ na edukację swoich dzieci. Ty możesz zdecydować jakie książki czy wartościowe filmy historyczne wspólnie oglądacie. Jeśli jesteś nauczycielem, to ty masz realny wpływ na kształtowania dobrej postawy obywatelskiej swoich uczniów, w pobudzaniu ich do krytycznego myślenia i debaty o realiach otaczającego świata. Jeśli jesteś legislatorem i treść ustaw czy norm prawnych jest w twoich rękach, umożliwiaj nimi organizację przez placówki szkolne i inne instytucje wydarzeń edukacyjnych na temat kultury bezpieczeństwa. Jeśli jesteś politykiem czy osobą publiczną, swoją postawą promuj wartość dialogu i organizuj wspólnie z innymi ugrupowaniami politycznymi spotkania/debaty ze społeczeństwem, udowadniając, że w strategicznych sprawach dla naszego kraju jedność jest możliwa. Organizuj i zabiegaj o warsztaty i debaty eksperckie w miejscu swojej pracy, gdzie wspólnie będziecie mogli zadać pytania, zastanowić się w jakim miejscu na geopolitycznej mapie świata jesteśmy, jak zmienia się poziom bezpieczeństwa Polski”.

dr Ewa Fronczak, UW, Akademia Sztuki Wojennej

CZYTAJ TAKŻE: LEKTURY DOMOWE: „Spokojnie o wojnie. Czy Rosja zaatakuje Polskę” [RECENZJA]