72 tysiące! Tyle dzieci w Polsce żyje bez opieki rodziców

Ponad 72 tysiące dzieci w Polsce jest pozbawionych opieki rodziców – to tyle, ile wynosi populacja średniej wielkości miasta. Miasta, którego mali mieszkańcy codziennie dźwigają ciężar „dorosłych” obowiązków. SOS Wioski Dziecięce w odpowiedzi na ten rosnący problem ruszyły z kampanią „Miasto dzieci”, która w metaforyczny sposób przedstawia rzeczywistość tysięcy dzieci w potrzebie. Celem akcji jest zachęcenie Polaków do przekazania 1,5% podatku na rzecz porzuconych i osieroconych dzieci.
Kampanię promuje spot telewizyjny, przedstawiający historię wyjątkowego miasta w całości zamieszkanego przez dzieci. Nie jest to jednak szczęśliwa przestrzeń rodem z Nibylandii – mali mieszkańcy zmagają się tu z szarą codziennością bieżących obowiązków, pracują, zajmują się młodszym rodzeństwem i próbują przetrwać bez odpowiedzialnego dorosłego u boku.

Niestety tak wygląda rzeczywistość wielu dzieci, które straciły rodziców lub wychowują się w rodzinach z wieloma problemami. Dzieci te bardzo często przejmują rolę dorosłych, by przetrwać i zaopiekować się swoim młodszym rodzeństwem. Dlatego w SOS Wioskach Dziecięcych robimy wszystko, by przywrócić im utracone dzieciństwo oraz otoczyć je troską i rodzinnym ciepłem. – komentuje Olga Fiedorowicz, kierownik działu marketingu i fundraisingu w stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. I jak dodaje – Pomoc dzieciom nie byłaby możliwa bez regularnego wsparcia darczyńców. Dlatego gorąco Państwa zachęcam do przekazania swojego 1,5% podatku na rzecz dzieci porzuconych i osieroconych. Wystarczy wpisać nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT.

Trudna sytuacja maluchów

W Polsce od kilku lat rośnie liczba dzieci przyjmowanych do opieki zastępczej, a kandydatów na rodziców zastępczych wciąż brakuje. – Są to często dramatyczne sytuacje. Nieustannie szukamy osób, które stworzą dzieciom bezpieczną przystań. Rodziców, którzy będą responsywni, czuli i wspierający. Dorosłych, którzy pomogą dziecku odbudować poczucie własnej wartości i życiowej sprawczości – mówi Aleksandra Sikorska, psycholog w stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Jak dodaje – Opiekunom zapewniamy warunki i pomoc w prowadzeniu domu i opiece nad dziećmi, jak również rozwój kompetencji. Ale przede wszystkim to dzieciom zapewniamy wsparcie specjalistyczne, psychologów, terapeutów, jak też szereg zajęć rozwijających pasje i zainteresowania.

Pracownicy SOS Wiosek Dziecięcych nie ukrywają, że sytuacja jest bardzo trudna. W 2022 roku przyjęto do pieczy instytucjonalnej aż 166 dzieci poniżej 1 roku życia, 302 między 1 a 3 r. ż., 505 maluchów od 4 do 6 r. ż., a także 960 wczesnoszkolnych dzieci (7-10 lat).1 Z kolei według badania dotyczącego procesu deinstytucjonalizacji (stan za styczeń 2023) − w placówkach opiekuńczo-wychowawczych nadal przebywało 1 167 dzieci poniżej 7 r. ż. (w tym 373 dzieci z powodu braku wolnych miejsc w pieczy rodzinnej). Ponadto w placówkach przebywało 1332 dzieci w wieku od 7 do 10 lat. 2

Według ustawy wszystkie te dzieci powinny były trafić do pieczy rodzinnej. Tak niestety się nie stało. – komentuje Aleksandra Sikorska.

Kryzys rodzicielstwa zastępczego dotyka również samo stowarzyszenie. Ze względu na brak kandydatów na Rodziców SOS, mimo dostępnych zasobów i infrastruktury, SOS Wioski Dziecięce mogły w zeszłym roku przyjąć tylko 56 dzieci oraz dwóch młodych dorosłych do mieszkania treningowego SOS (dawniej chronionego)

Niektóre zgłoszenia wielokrotnie się powtarzały co oznacza, że bardzo długo nie można było znaleźć miejsca dla dzieci w całym systemie. W skali roku odnotowaliśmy 586 zgłoszeń, w tym 110 to dzieci od kilku tygodni/mc-cy do lat 3. Należy podkreślić, że nawet najlepsze zaplecze terapeutyczno-psychologiczne nie zastąpi bezwarunkowej miłości rodziców zastępczych. Bez nich, efektywna pomoc dzieciom jest niemożliwa. – komentuje Paulina Cygler, koordynatorka działu rekrutacji i rozwoju pracowników w stowarzyszeniu SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Jedną z obecnych Mam SOS jest Jolanta Olejarczyk, która opiekuje się potrzebującymi dziećmi już od ponad 20 lat.

Oczywiście zdarzają się trudne momenty, ale jako Rodzice SOS możemy liczyć na wsparcie specjalistów 24/7. Jeśli ktoś lubi pracę z dziećmi i marzy o stworzeniu domu dla potrzebujących dzieci to z całego serca zachęcam.

Wystarczy zadzwonić na numer +48 734 425 108, lub wysłać CV na adres e-mail: rodzice@sos-wd.org 

Aplikować może każdy, kto jest gotowy, by podjąć się opieki zastępczej dla kilkorga dzieci.

Kampania „Miasto dzieci” potrwa od 22 stycznia do 31 maja . Za kreację spotu odpowiada agencja VML&R. Spot w reżyserii Mateusza Miszczyńskiego został zrealizowany w ramach 10. Edycji konkursu Papaya New Directors.

Ty też możesz pomóc

Aby przyłączyć się do wspólnej pomocy przekaż swoje1,5% procent podatku na rzecz podopiecznych SOS Wiosek Dziecięcych, wpisując nr KRS 0000 056 901 w odpowiednią rubrykę formularza PIT. Deklarację podatkową można złożyć do 2 maja 2023 r. – po tym terminie podatnik traci możliwość przekazania 1,5% podatku. Więcej informacji nt. kampanii oraz rozliczeń na stronie. 

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji