Znany profesor przestrzega: sztuczna inteligencja to wyzwanie dla rodzin

– Rozwój sztucznej inteligencji i jej praktyczne wykorzystanie stawia poważne wyzwanie przed rodzinami i edukacją – uważa prof. Ernesto Caffo, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich, który jest założycielem włoskiego telefonu zaufania.

W Dniu Bezpiecznego Internetu, psycholodzy z Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich zorganizowali konferencję poświęconą zagrożeniom dla dzieci związanych z rozwojem technologii.

Młodzi szybciej korzystają z AI

Prof. Caffo zauważył, że młodzi ludzie szybciej decydują się na korzystanie ze sztucznej inteligencji. Jednocześnie jest to obszar nieznany jeszcze dorosłym, którzy ją stworzyli. Może to rodzić niebezpieczne i negatywne skutki w rozwoju i edukacji młodych ludzi.

CZYTAJ TAKŻE: Szwecja: Wirtualna nastolatka oparta o AI obnażyła demoralizację w sieci

Jedną z najważniejszych kwestii, które przedstawiają młodzi ludzie, jest kwestia ich własnych danych, ich prywatności. Oznacza to, że są dziś coraz bardziej świadomi złożoności kontekstów, które są regulowane przez wielkie interesy, do których oni nie mają dostępu. Doskonale wiedzą, że istnieją te nowe możliwości, nowe narzędzia, używają ich w swych telefonach komórkowych. Ale są też świadomi, że kryje się za tym wiele bardzo złożonych spraw i chcą je zrozumieć. Nowe pokolenia chcą być częścią cyfrowej populacji, chcą być protagonistami i to o wiele bardziej niż dorośli, ponieważ chcą wiedzieć wszystko, chcą poznać to, co nowe. A tymczasem wiele tych innowacji to platformy, które nie są odpowiednie dla dzieci, które nie zostały stworzone z myślą o nieletnich. I to niejednokrotnie prowadzi ich do kontaktu z niewłaściwymi materiałami, materiałami o podłożu seksualnym, materiałami z przemocą, materiałami, które często są ogólnie rzecz biorąc toksyczne. A zatem widzimy rozwój cyfrowy nieletnich w tych przestrzeniach, w które dorośli nigdy nie weszli, ponieważ są to nowe, niezbadane obszary. – powiedział Prof. Caffo

źródło: vaticannews.va

OGLĄDAJ TAKŻE: