Szwecja: Wirtualna nastolatka oparta o AI obnażyła demoralizację w sieci

Szwedzka agencja marketingowa zleciła sztucznej inteligencji stworzenie wirtualnej nastolatki. Eksperyment miał pokazać jaki wpływ na dzieci mają media społecznościowe. Teraz projekt trafił również do szwedzkich szkół.

Laika 13 – bo tak nazywa się wirtualna nastolatka – została opracowana dzięki współpracy zespołu specjalistów od AI, neurobiologii i psychologii. Sztuczna dziewczynka została zaprojektowana tak, aby naśladować doświadczenie typowego szwedzkiego dziecka.

Laika 13 – odwzorowanie szwedzkiej nastolatki

Wirtualna nastolatka, oparta o sztuczną inteligencję ma nawiązywać do wielu szwedzkich nastolatków, którzy odczuwają negatywne skutki korzystania z mediów społecznościowych. Została stworzona na treściach z mediów społecznościowych i jej zachowanie jest interpretacją sztucznej inteligencji.

Laika, w założeniu autorów, to dziecko ze szczęśliwym dzieciństwem i radosnym usposobieniem. Jej zachowanie jednak zmienia się w wieku 8 lat, kiedy dziewczynka zaczyna korzystać z mediów społecznościowych. Dzisiaj, będąc już nastolatką, nadużywa korzystania z platform cyfrowych. Z tego powodu zaniedbuje szkołę. Nie chodzi do niej lub nie odrabia prac domowych. Wirtualna dziewczynka izoluje się społecznie i zastępuje relacje z rówieśnikami śledzeniem poczynań influencerów.

CZYTAJ TAKŻE: Media społecznościowe staną przed sądem. Fala pozwów za treści szkodzące dzieciom

Z uwagi na to, że wiedza Laiki pochodzi w większości z mediów społecznościowych to wirtualna nastolatka ma błędne przekonanie na temat wielu tematów. Laika wykazuje oznaki narcyzmu, agresji, a nawet zaburzeń odżywiania, co czyni ją niezwykle samotną i wrażliwą nastolatką.

Wirtualna nastolatka jest udostępniona w szwedzkich szkołach. Dzieci mogą z nią konwersować za pomocą czatu. Projekt ma przestrzegać szwedzkie dzieci przed nadmiernym korzystaniem z mediów społecznościowych. Laika nie jest przyjemnym rozmówcą, potrafi używać wulgaryzmów, obrażać lub po prostu wprowadzać w błąd.

Projekt nie jest udostępniony powszechnie. Twórcy obawiali się negatywnych skutków w sytuacji, gdy dziecko – bez wyjaśnienia czym jest Laika 13 – mogłoby brać jej wypowiedzi “na poważnie”.

źródło: campaignsoftheworld.com

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji