Po reklamie z transwestytą Bud Light stracił ponad 1 mld dolarów

Spółka-matka popularnej marki piwa Bud Light straciła ponad miliard dolarów przychodów ze sprzedaży po tym, jak zaangażowała do reklamy transwestytę-aktywistę Dylan’a Mulvaney. Jest to między innymi skutek bojkotu konsumenckiego oburzonych Amerykanów o konserwatywnych poglądach.

Według danych firmy, zweryfikowanych przez CNN, przychody Anheuser-Busch spadły w ubiegłym roku o 1,4 miliarda dolarów w Ameryce Północnej. Uważa się, że znaczna część tego spadku jest związana z katastrofalną współpracą marketingową firmy z Mulvaneyem, mężczyzną, który identyfikuje się jako kobieta.

Bojkot piwa po akcji reklamowej z transwestytą

W czwartkowym raporcie firmy wykazane zostały wysokie zyski na całym świecie z zastrzeżeniem, że wzrost “był ograniczony przez wyniki naszej działalności w USA“.

Przychody spadły o 17,3%, przy sprzedaży do detalicznych punktów sprzedaży obniżyły się o 12,1%, głównie ze względu na spadek wolumenu sprzedaży marki Bud Light. Sprzedaż do hurtowników spadła o 16,1%, gdyż wysyłki pozostały w tyle za wyższymi zmniejszeniami zapasów w grudniu – podano w raporcie dotyczącym czwartego kwartału działalności firmy.

Sprzedaż Bud Light gwałtownie spadła po tym, jak Mulvaney nawiązał współpracę z firmą w zeszłym roku, a konsumenci wezwali ją do przeprosin. Bojkot odbił się szerokim echem w całej firmie, która zwolniła setki pracowników i rozstała się z wieloma specjalistami od marketingu.

CZYTAJ TAKŻE: Netflix zmaga się z bojkotem konsumenckim. W kreskówce pokazali chłopca w dziewczęcym stroju

Kłopoty Bud Light nie skończyły się jedynie na bojkocie konsumenckim. Firma wpadła również w problemy natury prawnej. Na sądową wokandę trafiła sprawa dotycząca promocji piwa przez Mulvaneya, który często prezentuje się w mediach społecznościowych jako animator dla dzieci. Zarzucono firmie łamanie amerykańskiego prawa, które zakazuje reklamowania alkoholu nieletnim. Senatorowie Ted Cruz oraz Marsha Blackburn, jako członkowie Senackiej Komisji Handlu, napisali 17 maja 2023 r. list do Beer Institute, który zapoczątkował proces formalny w tej sprawie.

Wkrótce kodeks reklamowy i marketingowy branży piwowarskiej został zmieniony.

Nowe zasady dotyczące influencerów w mediach społecznościowych przewidują, że posty w mediach społecznościowych, które reklamują alkohol mogą być umieszczane tylko tam, gdzie co najmniej 73,8% odbiorców jest w wieku uprawniającym do spożywania trunków. Ta zasada obowiązuje również w przypadku mediów tradycyjnych.

źródło: dailywire.com

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji