Zwrot kosztów opieki nad dzieckiem. O co chodzi?

Zwrot kosztów opieki na dzieckiem to możliwość uzyskania częściowej refundacji środków wydatkowanych w trakcie opieki nad dzieckiem lub dziećmi do lat siedmiu oraz osobą zależną. Kto może skorzystać z tych pieniędzy?

Z refundacji mogą skorzystać osoby spełniające następujące kryteria:

  • są bezrobotne i opiekują się przynajmniej jednym dzieckiem do lat siedmiu lub osobą zależną
  • podejmują zatrudnienie lub inną pracę zarobkową
  • zostają skierowane na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie
  • Twoje miesięczne przychody nie przekraczają minimalnego wynagrodzenia

Zwrot kosztów mogą otrzymać osoby, które opiekują się dzieckiem lub dziećmi do lat siedmiu. Ponadto takie środki finansowe mogą otrzymać również ludzie opiekujący się osobą zależną. Jest to taka osoba, która ze względu na stan zdrowia lub wiek wymaga stałej opieki i jest połączona więzami rodzinnymi, powinowactwem lub zamieszkuje we wspólnym gospodarstwie domowym z osobą bezrobotną.

Jak długo można otrzymywać zwrot kosztów opieki nad dzieckiem?

W przypadku podjęcia zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, zwrot kosztów można otrzymywać przez okres do 6 miesięcy. W sytuacji skierowania na staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie, zwrot kosztów opieki nad dzieckiem przysługuje przez cały okres trwania tych działań.

Jak ubiegać się o zwrot kosztów opieki nad dzieckiem? Osoba zainteresowana otrzymaniem refundacji powinna złożyć stosowny wniosek w odpowiednim powiatowym urzędzie pracy wraz z załącznikami potwierdzającymi poniesione koszty. Na przykład fakturą z przedszkola.

CZYTAJ TAKŻE: Zapraszamy na Narodowy Marsz Życia 2024!

Dlaczego warto skorzystać z zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem? Co miesiąc można otrzymać zwrot kosztów w wysokości nieprzekraczającej połowy zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Na wniosek zainteresowanego starosta może również wypłacić zaliczkę z tytułu zwrotu kosztów opieki nad dzieckiem.

źródło: Podstawa prawna: USTAWA z dnia 20 kwietnia 2005 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji