Ta bohaterka pomagała nawet w Auschwitz. Zobacz kolejny odcinek cyklu “Nie tylko Ulmowie”

Na kanale YouTube Instytutu Pamięci Narodowej IPNTv pojawił się kolejny, siódmy już odcinek cyklu “Nie tylko Ulmowie”, dokumentującego historie bohaterskich rodzin, które w trakcie okupacji niosły pomoc osobo pochodzenia żydowskiego. Bohaterką odcinka jest Romualda Ciesielska, która – wspierana przez swojego męża Feliksa – ukrywała uciekinierów z krakowskiego getta. Z miłości do bliźnich, bezinteresownie pomagała także w ucieczce, organizowała fałszywe dokumenty, rozprowadzała żywność i ubrania. Gdy za tę działalność Niemcy uwięzili ją w KL Auschwitz, nadal pomagała innym, narażając własne życie. Ludzkie życie było dla bowiem niej wartością nadrzędną.

Bohaterskie małżeństwo Ciesielskich zaryzykowało życie, by ratować swoich żydowskich współobywateli. W mieszkaniu na krakowskim Kazimierzu – dzielnicy, w której przez wieki zamieszkiwała społeczność żydowska – Romualda i Feliks Ciesielscy zdecydowali się zapewnić schronienie uciekającym z getta Żydom. Bezpieczną ostoję w ich domu znaleźli m.in. Edmund Fiszler i jego żona Leonora oraz czteroosobowa rodzina Horowiców.

Małżonkowie wspierali potrzebujących na wiele sposobów, ryzykowali własnym życiem w imię wyższego dobra. Prawdopodobnie na skutek donosu Ciesielscy zostali aresztowani przez Niemców latem 1942 r. W trakcie śledztwa Romualda była bita i torturowana. Za swoją działalność humanitarną trafiła do niemieckiego obozu KL Auschwitz, gdzie została poddana doświadczalnym badaniom pseudomedycznym.

W obozie kobieta nie zaprzestała świadczenia pomocy: ukrywała dzieci wytypowane w selekcji, organizowała dodatkowe racje żywnościowe, a także fałszowała metryki urodzenia dzieci. W Auschwitz przebywała do czasu ucieczki z transportu ewakuacyjnego w Jawiszowicach w styczniu 1945 r. Jej mąż Feliks również został uwięziony w KL Auschwitz. Stamtąd przetransportowano go do obozu koncentracyjnego Mauthausen na terenie Rzeszy Niemieckiej, gdzie został zamordowany 18 marca 1945 r.

CZYTAJ TAKŻE: Wesprzyj nasz nowy projekt. Zapraszamy na kanał Afirmacja Extra

CZYTAJ TAKŻE: Zapraszamy na Narodowy Marsz Życia 2024!

ZOBACZ ODCINEK CYKLU “NIE TYLKO ULMOWIE” POŚWIĘCONY ROMUALDZIE CIESIELSKIEJ:

***

Instytut Pamięci Narodowej cyklem filmowym „Nie tylko Ulmowie” oddaje hołd ofiarom Zagłady, a także Polakom, którzy stracili życie, by chronić swoich żydowskich współobywateli w okresie zbrodniczej okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Dobitnym przykładem tego okrucieństwa była zbrodnia dokonana przez Niemców na dziewięcioosobowej Rodzinie Ulmów oraz na ośmiu członkach rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. 24 marca br. przypada 80 rocznica tej niemieckiej zbrodni.

Naukowcy oceniają, że Niemcy w czasie II wojnie światowej zamordowali za pomoc Żydom około tysiąca Polaków. Dzięki heroicznej działalności wielu mieszkańców Polski udało się uratować kilkadziesiąt tysięcy polskich obywateli pochodzenia żydowskiego.

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji