“Należałoby propagować pokorę i czystość”. Biskup przeciwny czerwcowej promocji grzechu

W czerwcu należałoby propagować pokorę i czystość, a nie dumę z postaw homoseksualnych – napisał na łamach czasopisma diecezji Springfield w stanie Illinois – „Catholic Times” tamtejszy biskup Thomas Paprocki.

Hierarcha zauważa, że w stolicy stanu Illinois umieszczono w centrum miasta banery oznajmiające, że czerwiec jest miesiącem dumy gejowskiej. Nurt „Gay pride” utrzymuje, że geje, lesbijki oraz osoby transpłciowe powinny być dumne ze swej orientacji. Na maszcie nad Kapitolem Stanowym pod flagą Stanów Zjednoczonych i flagą stanu Illinois powiewa tęczowa flaga, podobnie jak na froncie rezydencji gubernatora. Na ten szum dały się nabrać firmy i drużyny sportowe.

Propaganda LGBT

Drużyny Major League Baseball organizują w tym miesiącu „noce dumy”. Drużyna baseballowa Los Angeles Dodgers poszła o krok dalej, organizując wieczór ku czci „Sióstr Nieustającego Odpustu”, które biskup Robert Barron określił jako „antykatolicką grupę nienawiści”. Jej członkowie przebierają się w stroje zakonne i opisują siebie jako „zakonnice queer i trans”.

Biskup Paprocki przypomina, że archidiecezja Los Angeles wyraziła protest przeciwko uhonorowaniu grupy, która wyraźnie szydzi z wiary katolickiej i lekceważy szczere i święte powołania zakonnic będących integralną częścią Kościoła. Dodaje, że także rząd USA promuje ruch LGBTQ+, nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale na całym świecie. Prezydent Joe Biden niedawno zbeształ prezydenta Ugandy za podpisanie ustawodawstwa, które nakłada sankcje karne za akty homoseksualne.

Zagroził również wycofaniem amerykańskiej pomocy finansowej dla tego wschodnioafrykańskiego kraju, chyba że Uganda uchyli prawo. „Takie groźby brzmią jak ironia z ust człowieka, który nazwał supremację białych «największym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa wewnętrznego». Najwyraźniej prezydent Biden nie dostrzega, że pouczanie afrykańskiego narodu o tym, jakie prawa są dla niego właściwe, jest z natury rasistowskie i aroganckie ze strony białego przywódcy Stanów Zjednoczonych” – wskazuje hierarcha.

Sprawa Ugandy

Zauważa, że mieszkańcy Ugandy mają własną historię radzenia sobie z grzechem homoseksualizmu i przypomina postać św. Karola Lwangi, którego wspomnienie liturgiczne jest obchodzone 3 czerwca. Był on przełożonym królewskich paziów, których chciał uchronić od zasadzek króla- pedofila i homoseksualisty. Dodaje, że 82 procent ludności Ugandy to chrześcijanie.

Największą grupą są wśród nich katolicy, stanowiący 39 procent ludności. Jest więc zrozumiałe, że Ugandyjczycy słusznie postrzegają zachowania homoseksualne jako grzeszne – stwierdza katolicki biskup stolicy stanu Illinois. „Kościół katolicki naucza, że pycha jest najpotworniejszym grzechem śmiertelnym, więc należy jej unikać, podobnie jak pożądania, a nie celebrować” – wyskazuje biskup Paprocki.

Katolicki ordynariusz stolicy stanu Illinois przypomina o biblijnej symbolice tęczy jako znaku przymierza z Bogiem (Rdz 9,12). Tęcza nie była symbolem przyzwolenia na grzech, ani też przymierze nie było jednostronną obietnicą ze strony Boga, ponieważ Pan powiedział, że „upomni się u człowieka o życie człowieka i u każdego – o życie brata” (Rdz 9,5). Pokora i czystość: to byłyby bardziej odpowiednie tematy do promowania w czerwcu” – stwierdza biskup Thomas Paprocki.

Czytaj także:

źródło: KAI