Już jest! Piękny i mądry film „Tętno 2” dostępny w sieci

Żyjemy w powszechnej schizofrenii. Dlaczego naturalne jest, że ratujemy narodzone dzieci, gdy zagrożone jest ich życie, ale nie myślimy w takich kategoriach o dzieciach, które żyją jeszcze w łonie matki? Dlaczego na chore, małe narodzone dzieci prowadzone są zbiórki, a na chore dzieci w płodowym okresie życia już nie? Wzruszający film Jana Sobierajskiego i Stefana Czernieckiego „Tętno 2” pokazuje, że mamy mnóstwo medycznych narzędzi, by dawać dzieciom szansę na życie. I mnóstwo sukcesów na tym polu!

Powstanie drugiej części znakomitego filmu „Tętno” było tylko kwestią czasu.

Opcje na ocalenie życia

Autor scenariusza Stefan Czerniecki przy pracy nad “jedynką” dotarł do wielu niezwykłych ludzkich historii, które nie miały szansy zmieścić się w niespełna godzinnym filmie. – Ci ludzie mi zaufali. Byłoby mi po ludzku źle, gdybym nie wykorzystał nagrań z nimi – mówi portalowi Afirmacja.info scenarzysta.

Był jednak jeszcze jeden powód powstania „Tętna 2” i nie chodzi o znakomity odbiór „jedynki”. Po premierze „Tętna” twórcy tego znakomitego filmu spotkali się z szerokim odbiorem produkcji. Wiele środowisk, tak lekarskich, jak i rodzin borykających się z chorobami dzieci, prosiło o przedstawienie większego wachlarza rozwiązań. „Opcji na ocalenie życia” – jak mówi jeden z bohaterów filmu. „Tętno 2” przynosi nam więc informacje na temat hospicjów perinatalnych i tych dla dzieci już narodzonych. To, jak “w realu” wygląda działalność takich instytucji, jest zupełnie odmienne od stereotypowych wyobrażeń. Podobnie jak skuteczność leczenia dzieci jeszcze w życiu płodowym.

ZOBACZ ROZMOWĘ Z AUTOREM SCENARIUSZA: Kino NIE-letnie: „Tętno” – czyli „dobry film o aborcji”

Autorytety świata nauki

Twórcy w “Tętnie 2” sięgają po wybitne autorytety ze świata nauki, a w szczególności medycyny. Większość z tych ekspertów to praktycy, jak m.in.: były dyrektor kliniki Gemelli, profesor medycyny prenatalnej Giuseppe Noia, dyrektor największego we Włoszech hospicjum perinatalnego.

W filmie występują również prof. Joanna Szymkiewicz-Dangel, pediatra i kardiolog, kierownik największego w Polsce ośrodka kardiologii prenatalnej, prof. Andrzej Kochański, specjalista genetyki klinicznej, prof. Janusz Gadzinowski, neonatolog, prof. Marco de Santis, światowej sławy lekarz ginekolog i kardiochirurg współpracujący z kliniką Gemelli czy prof. Krzysztof Preis, kierownik kliniki położnictwa i ginekologii onkologicznej Szpitala Zespolonego w Toruniu – specjalista chirurgii płodowej. To w tym szpitalu już dwadzieścia lat temu po raz pierwszy w kraju wykonano zabieg zamknięcia przepukliny oponowo-rdzeniowej przy rozszczepie kręgosłupa u dziecka nienarodzonego.

Lekarze z profesorskimi tytułami i ogromną praktyką opowiadają w “Tętnie 2” o nowoczesnych metodach chirurgii płodowej, która jest w Polsce z powodzeniem stosowana. Nagrania realizowane były w Polsce, Anglii i we Włoszech.

Zwycięstwo matczynej miłości

Znakomite osiągnięcia medycyny w ratowaniu życia i zdrowia dzieci jeszcze w życiu płodowym pięknie współgrają w filmie ze świadectwami rodziców, którzy zderzają się z dramatem, jakim jest choroba dziecka. Poznajemy historię Barbary, której zaproponowano aborcję, gdy kobieta straciła wszystkie wody płodowe, a złe warunki dla rozwoju dziecka w jej ciele sprawiły, że miało ono zdeformowaną główkę. Kobieta, mimo logicznych i obiektywnych wskazań do przerwania ciąży, przyznaje, że nie była w stanie dokonać aborcji. Jak potoczyło się jej życie? Choćby dla tej jednej historii „Tętno 2” jest filmem absolutnie obowiązkowym.

Poza warstwą merytoryczną i siłą świadectw docenić należy wspaniałe zdjęcia Jana Sobierajskiego, wzorcowy montaż, grafiki i animacje. Sprawiają one, że produkcja stanowi kino dokumentalne najwyższych lotów. Film wyprodukowany przez TVP dostępny jest już w internecie. Gorąco polecamy!

ZOBACZ CAŁY FILM TĘTNO:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji