Jak wybaczać? Rusza pierwszy cykl warsztatów o przebaczaniu u poznańskich jezuitów

Czym jest przebaczenie i jakie ma skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego oraz na czym polega proces prowadzący do przebaczania innym dowiedzą się uczestnicy warsztatów o przebaczaniu, prowadzonych metodą amerykańskiego psychologa Everetta Worthingtona REACH forgiveness. Pierwszy tego typu cykl warsztatów w Polsce rozpocznie się we wtorek 30 maja w Poradni Psychologiczno-Duchowej VINEA, działającej przy klasztorze oo. Jezuitów w Poznaniu.

– Wobec rozlicznych konfliktów, poczynając od tła politycznego, poprzez konflikty wewnątrzrodzinne, międzypokoleniowe, w pracy czy nawet wśród wspólnot kościelnych, wzrasta społeczna potrzeba gotowości wybaczania, co oczywiście nie jest rzeczą prostą ani łatwą, a należy do istoty przesłania ewangelicznego – mówi KAI o. Grzegorz Dobroczyński SJ, sprawujący pomoc duchową w poradni.

Trudności w przebaczaniu

Podkreśla, że warsztaty są adresowane do osób, które przeżywają trudności w relacjach z innymi i trudno im przebaczyć urazy.

– Wypracowana przez amerykańskiego psychologa metoda polega na wspólnym, w grupie, przejściu przez pięcioetapowy model przebaczenia, z uwzględnieniem horyzontu ewangelicznego – tłumaczy o. Dobroczyński SJ.

CZYTAJ TAKŻE: „Zostałem zmanipulowany przez transseksualistę”. Poruszające świadectwo popularnego blogera

Jezuita zaznacza, że dr hab. Anna Słysz z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, doświadczona psycholog i terapeutka Gestalt, dokonała przekładu i adaptacji tej metody do polskich warunków, dostosowując ją do polskiego kontekstu kulturowego, co jest nowatorskim rozwiązaniem.

Cykl warsztatów rozpocznie się 30 maja, a następne spotkania w jego ramach odbędą się w dniach 6, 13 i 20 czerwca.

Więcej na stronie https://vinea.org.pl/

Czytaj także:

źródło: KAI

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji