Już są po angielsku! Standardy SPCh ds. Płci i Seksualności

Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich (SPCh) w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej zostały przetłumaczone na język angielski. Dzięki tej polskiej inicjatywie będzie możliwa pomoc dzieciom w innych krajach.

Dokument, skrótowo określany jako „Standardy SPCh 2023”, został opracowany w wieloetapowym procesie rozpoczętym na początku 2023 roku. Jego kształtowanie było rezultatem wspólnej pracy kilkunastu ekspertów, którzy czerpali z międzynarodowych doświadczeń klinicznych oraz bogatego dorobku naukowego psychologów, psychoterapeutów (obejmujących specjalizacje w pracy z dziećmi i młodzieżą, rodzinami oraz terapeutami uzależnień), seksuologów. Również lekarzy o różnych specjalizacjach, takich jak medycyna rodzinna, psychiatria, endokrynologia dziecięca, ginekologia i położnictwo.

Opinie naukowców na temat standardów SPCh

Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej” to kompleksowy dokument o potwierdzonych podstawach antropologicznych i naukowych, oparty na starożytnej zasadzie etyki lekarskiej: po pierwsze nie szkodzić. Co najmniej siedem niezależnych przeglądów systematycznych światowej literatury naukowej wykazało, że potwierdzanie niespójności płci wśród młodzieży ma charakter w najlepszym wypadku eksperymentalny i może skutkować znaczną, nieodwracalną szkodą. Społeczność międzynarodowa ma dług wdzięczności wobec tej organizacji za odważne opracowanie tych od dawna oczekiwanych standardów i wytycznych dotyczących optymalnej i etycznej opieki nad młodzieżą mającą problemy z tożsamością płciową – dr n.med. Michelle A. Cretella, Co-Chair, Adolescent Sexuality Council, Amerykańskie Kolegium Pediatrów, USA.

Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej” szczegółowo omawiają antropologię ludzkiej seksualności i etiologię zagadnień związanych z tożsamością płciową. Zalecenia dotyczące postępowania z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami tożsamości płciowej są skrupulatne i metodyczne. W dłuższej perspektywie postępowanie zgodnie z zaleceniami niniejszego dokumentu ujawni także stopień rozpowszechnienia różnych aspektów omawianych tu zagadnień, umożliwiając opracowanie uproszczonej wersji wytycznych. Byłoby to korzystne dla wielu społeczności na całym świecie – Bryan Shen, Licencjonowany Doradca, Region Południowej i Wschodniej Azji.

Te ‘Standardy i wytyczne’ są naprawdę doskonałe! Tak powinny wyglądać wszystkie standardy opieki nad dziećmi i młodzieżą mającymi wątpliwości dotyczące płci – przygotowane w oparciu o liczne przeglądy badań systematycznych i doświadczenie kliniczne właściwych organów ds. zdrowia. W końcu mamy także coś z chrześcijańskiego punktu widzenia! – dr Laura Haynes, psycholog, USA, Executive Board, International Foundation for Therapeutic and Counseling Choice, Country Representative for U.S.A.

Jaka reakcja jest najlepsza w obliczu ogromnego wzrostu liczby młodych ludzi identyfikujących się jako osoby transpłciowe i/lub wyrażających tu niepewność? Na czym polega autentyczna, całościowa opieka nad dzieckiem? W oparciu o szeroko zakrojone badania i najnowsze przeglądy dowodów z wielu krajów europejskich i stanów USA, Standardy SPCH 2023 szczegółowo odpowiadają na te pytania. Standardy stanowią doskonałe i bardzo potrzebne lekarzom i terapeutom w Polsce wytyczne, zapewniając ugruntowaną naukowo alternatywę dla modelu afirmującego i jego kompleksowe podważenie – dr Amy E. Hamilton, Research Associate, University of Texas-Austin, USA

Kwestia opieki nad dziećmi i młodzieżą doświadczającymi dezorientacji płciowej jest kontrowersyjnym problemem medycznym, społecznym, politycznym i prawnym we wszystkich krajach zachodnich. Zbyt często dobra praktyka kliniczna w krajach zachodnich zostaje przejęta przez ideologie społeczne i polityczne. Stowarzyszenie Chrześcijańskich Psychologów w Polsce stworzyło rozsądny i oparty na dowodach dokument, który zawiera spójne i wszechstronne spojrzenie na antropologię, badania naukowe, podstawy praktyki klinicznej i politykę społeczną analizy, które stanowią odpowiednią podstawę dla rozsądnych standardów najlepszych praktyk w diagnostyce i terapii. Niniejszy dokument –​​ Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej– jest fantastycznym źródłem, które określa zdroworozsądkowe i oparte na dowodach standardy opieki nad dziećmi doświadczającymi dezorientacji płciowej. To dzieło godne pochwały – John Steenhof, Główny Prawnik, Human Rights Law Alliance, Australia.

CZYTAJ TAKŻE: Czołowi transgenderyści się wygadali: tranzycja nieodwracalna, a skutki tragiczne

Rozpoczęcie ‘zmiany płci’ u niedojrzałych osób jest jak gra w rosyjską ruletkę z 5 kulami na 6 miejsc w lufie. To szaleństwo, które będzie miało nieodwracalne konsekwencje dla nastolatka. Ostrożność sugerowana przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich w Polsce jest koniecznością dla wszystkich w tej kwestii. We Francji ideolodzy gender przejęli władzę w krajowym systemie edukacji, a stowarzyszenia feministyczne i LGBT indoktrynują dzieci i nastolatki. Zwłaszcza chłopcy są zaburzeni, a ich męskość, jako przyszłych mężczyzn dekonstruowana, niszczona [w zarodku]. Przyszłe konsekwencje są póki co nieobliczalne. Nawet władze chińskie obawiają się, że feminizacja chłopców może zagrozić ich cywilizacji. Teoria gender to kompletny nonsens, unieważniony przez naukę oraz badania i obserwacje prowadzone od zarania dziejów. Jest to także przestępstwo, ponieważ prowadzi młodych ludzi do przekonania, że ​​mogą wybrać płeć według własnego uznania – Jean-Paul Benglia, Specjalista i mówca w dziedzinie teorii gender i jej niebezpieczeństw dla dzieci i nastolatków, Francja.

To długo oczekiwany i niezwykle potrzebny dokument, ponieważ pomaga profesjonalistom, nauczycielom i rodzicom, którzy często czują się zdezorientowani, jeśli chodzi o kwestie osób transpłciowych. Wytyczne są szczególnie cenne ze względu na ich silne wsparcie danymi naukowymi i ugruntowanie badaniami. Niech Bóg błogosławi ten ważny początek! – Kristina Malysheva, psycholog, Ukraina

Zakres, głębia, skala i przejrzystość Standardów SPCh 2023 są oszałamiające. Skutecznie rozpakowują, wyjaśniają i łączą wiele złożonych aspektów antropologicznych, socjologicznych, prawnych, historycznych, medycznych i naukowych związanych z kwestiami tożsamości płciowej. Słusznie podnosi się tu alarm w związku z różnymi „niewiadomymi” i „niepoznawalnymi” rzekomo (obecnie) czynnikami, o których każdy transpłciowy nastolatek powinien zostać poinformowany. Wybrzmiewa tu także oczywiste współczucie dla wszystkich zaangażowanych stron, a zalecenia dotyczące dalszych działań są pozytywne i praktyczne. Choć rzecz została bardzo dokładnie zbadana i opisana przez profesjonalistów, jest dostępna dla ogółu społeczeństwa, zwłaszcza dla rodziców, których dzieci zapewniają ich, że urodzili się w „niewłaściwym ciele” i potrzebują „zmiany płci” – dr Lisa Severine Nolland (University of Bristol); CEO, Marriage, Sex and Culture Group, Londyn

Jest to pierwsza edycja tego dokumentu, który stanowi istotne narzędzie w polskim kontekście, wypełniając istotną lukę w literaturze przedmiotu oraz praktyce terapeutycznej. Teraz będzie również dostępny w angielskiej wersji językowej.

źródło: www.spch.pl

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji