Czy jest alternatywa dla tranzycji dzieci? Premiera nowych profesjonalnych standardów SPCh

Rodzice i dzieci, nauczyciele czy profesjonaliści zdrowia psychicznego – nie tylko w Polsce – zyskali właśnie bardzo ważne, przełomowe narzędzie: „Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej”. Dokument ogłoszono przedwczoraj, 30 listopada 2023, na konferencji nt. tranzycji.

Czy skończy się etap czarnego rynku hormonów i wciskania „zmiany płci” niedojrzałym nastolatkom, często po prostu zmagającym się z brakiem akceptacji czy np. zaburzeniami odżywiania? Standardy SPCh proponują tu bezpieczniejszą, nieinwazyjną i o wiele lepiej ugruntowaną naukowo drogę. Ścieżka “afirmacji gender” to droga eksperymentalna, z której stopniowo wycofuje się już 11 krajów na świecie.

W chwili obecnej sytuacja często wygląda następująco: Najpierw zmiana imienia (nawet bez zmiany prawnej), potem dwa-trzy zaświadczenia, najczęściej od psychiatry i seksuologa. Żadnych pytań „dlaczego”, brak diagnozy psychologicznej. Orzeczenie: „dysforia płciowa” jest wystarczające, aby wdrożyć hormony i otworzyć wrota do kolejnych operacji, najczęściej w klinikach medycyny estetycznej. Wystarczy jedynie „moc świadomej zgody”. Często w grę wchodzi również czarny rynek hormonów.

Tak było do tej pory: “wolna Amerykanka”, brak regulacji, wciskanie ofert „zmiany płci”. Nie było woli zmiany – prawnicy oglądali się na polityków, politycy na ekspertów. Ofiary „Ignorancji lekarzy i słodkich kłamstw w sieci” (tytuł świadectwa Magdy nt. detranzycji na naszym portalu) były zdane same na siebie. Rodzice, nauczyciele, lekarze rodzinni i same dzieci i młodzież wreszcie jednak zyskali do ręki wymierne narzędzie, na które można się powołać. Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich 30 listopada 2023 r. ogłosiło profesjonalny dokument: „Standardy i wytyczne Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich w zakresie diagnozy oraz terapii dzieci i młodzieży z problemami identyfikacji płciowej”.

CZYTAJ TAKŻE: Tranzycja czy zmiana płci? Gdy ideologia kolonizuje medycynę…

Dlaczego ten dokument jest przełomem?

Dokument jest przełomem, ponieważ tego typu wytycznych w Polsce dotychczas nie było, a próby jego stworzenia na świecie również są nieliczne. Zaburzenia identyfikacji płciowej, zwłaszcza osób nieletnich, to wciąż nowy obszar kliniczny i badawczy. Zwłaszcza że pojawiła się nowa grupa, głównie nastoletnich dziewcząt, przedtem nieobecnych w badaniach z zespołem ROGD (nagłej dysforii płciowej). A warto wiedzieć, że tzw. standardy w tzw. nurcie afirmującym gender nie obejmują tej nowej grupy. Dokument Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich to efekt blisko rocznej pracy interdyscyplinarnego zespołu o różnych specjalnościach. Choć skończony, zastrzega się, że to projekt, który został oddany do konsultacji społecznych.

Każdy skutek ma przyczynę

Podejście holistyczne, które reprezentuje dokument SPCh, sięga do klasycznego modelu i psychologii i medycyny, modelu przyczynowo-skutkowego, w odróżnieniu od paradygmatu „życzeniowego”, gdzie personel medyczny dopasowuje się do bieżących życzeń klienta, a nie kieruje się jego długofalowym i wszechstronnym dobrem. A tak właśnie działa model afirmujący gender. Model holistyczny jest natomiast mniej ryzykowny i o wiele lepiej ugruntowany teoretycznie i empirycznie. Przeciwstawny mu model afirmujący gender (tranzycja społeczna, a potem medyczna), to tak naprawdę ścieżka eksperymentalna, dla której brakuje długofalowych badań. Dlatego, co podkreślają Standardy SPCh 2023, już 11 krajów na świecie zrobiło krok wstecz.

CZYTAJ TAKŻE: Detranzycja. Oni żałują „zmiany płci”

Model holistyczny, czyli jaki?

Standardy SPCh 2023 opierają się na szczegółowej diagnozie, w tym zwłaszcza psychologicznej oraz diagnozie różnicowej. Jakakolwiek terapia jest ugruntowana na tej bazie, a nie zawieszona w próżni, czy oparta na autodiagnozie pacjenta, traktowanej w sposób czysto objawowy – bo przecież dysforia płciowa, to po prostu niezgodność ciała i identyfikacji psychicznej pacjenta. Dla psychologa diagnoza ta powinna stanowić dopiero wstęp, a nie finał. Płeć człowieka nie jest stanem umysłu, a percepcja siebie nie ma mocy zmienić rzeczywistości biologicznej – podkreślają także autorzy Standardów SPCh, a wśród nich autorka portalu Afirmacja.info, Agnieszka Marianowicz-Szczygieł.

Przekazujmy dalej

Prosimy o przekazywanie informacji o powstałym dokumencie pocztą pantoflową. “Rynek tranzycji” dzieci i młodzieży w Polsce zaczął rozkwitać, za czym idą kolejne tragedie dzieci i ich rodzin. Łzy na konferencji Centrum Życia i Rodziny pod wpływem świadectwa Magdy – pierwszej polskiej kobiety mówiącej publicznie o swojej detranzycji – świadczyły najlepiej, do jakich tragedii prowadzić może tzw. “korekta płci”. Bo kto odpowie teraz za pomyłki i tragedie amputowanych atrybutów kobiecości (czy męskości), od czego już nie ma odwrotu?

Dokument, o którym opowiada artykuł jest dostępny na stronie www.spch.pl (w zakładce Zespół ds. Płci i Seksualności).

LINK do dokumentu

OGLĄDAJ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji