Irlandia: Referendum o wyrzuceniu z Konstytucji przepisów chroniących rodziny

Rząd Irlandii planuje zorganizować referendum ogólnokrajowe w kwestii usunięcia z Konstytucji dwóch istotnych przepisów mówiących o ochronie małżeństwa – poinformował Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris. Referendum miałoby się odbyć 8 marca 2024 roku.

Referendum ma dotyczyć usunięcia z Konstytucji zapisów chroniących rodzinę. Chodzi o o poprawki nr 39 i 40, które dotyczą artykułu 41 irlandzkiej Konstytucji. Zmiany uderzą między innymi w przywileje kobiet będących żonami i matkami.

Przepis o małżeństwie jako podstawie rodziny, obowiązek zapewniania przez Państwo takich warunków, by matki nie były zmuszane do podejmowania pracy kosztem obowiązków domowych. 7 grudnia 2023 r. rząd Irlandii ogłosił, że 8 marca 2024 r. Irlandczycy wezmą udział w referendum dotyczącym dwóch proponowanych poprawek do Konstytucji (nr 39 i 40), które dokonywałyby istotnych zmian w artykule 41 irlandzkiej ustawy zasadniczej z 1937 r. – napisał Nikodem Bernaciak z Ordo Iuris.

Uzupełnienie definicji rodziny

W nowych przepisach miałoby dojść do uzupełnienia definicji. Państwo miałoby uznawać inne rodzaje związków, w tym dwóch osób tej samej płci, jako rodzinę.

Jest to poważny, choć nieostateczny, cios w instytucję małżeństwa, które ze swojej natury jako heteroseksualne, monogamiczne, trwałe oraz skierowane na urodzenie i wychowanie nowych ludzi i obywateli stanowi fundament naszej cywilizacji i wszelkich społeczeństw – podkreślił Bernaciak.

W nowych, proponowanych przepisach nie znalazły się również wzmianki o obowiązku zapewniania przez państwo wolności od ekonomicznego przymusu podejmowania pracy przez matki opiekujące się dziećmi. Według Nikodema Bernaciaka przyczyni się to do pogłębienia irlandzkiego kryzysu demograficznego.

Proponowana poprawka nr 40 stanowi zatem cios wymierzony w istotę macierzyństwa, a długofalowo przyczyni się do jeszcze większego pogłębienia kryzysu dzietności, odbierając wsparcie ze strony państwa tym matkom, które wybrały pełnię macierzyństwa zamiast pracy zarobkowej – wyjaśnił Nikodem Bernaciak. – Modelem, z którego powinny korzystać takie państwa jak Polska czy Irlandia (korzystnym także dla demografii i statystyk zdrowia psychicznego – zarówno rodziców, jak i dzieci), jest natomiast model subsydiarny, gdzie państwo gwarantuje matkom wolność od ekonomicznego przymusu natychmiastowego powrotu na rynek pracy, a tym samym możliwość wyboru pełni macierzyństwa – podkreślił. – zakończył.

Rząd Irlandii ogłosił informację o zaplanowaniu referendum 7 grudnia.

źródło: tvnm.pl / X.com

CZYTAJ TAKŻE: Olivia Maurel: “Jestem produktem surogacji. Chcę opowiedzieć moją historię”.

ZOBACZ TAKŻE:

Afirmacja Extra. Wesprzyj nowy projekt autorów Afirmacji